
Policijska uprava splitsko-dalmatinska u suradnji s Gradom Sinjem i Muzejem Sinjske alke organizirala je u četvrtak u Alkarskim dvorima panel-raspravu na temu sigurnosti na internetu.
Preventivna akcija policije provodi se pod sloganom “Oprez prije klika!” s ciljem osvješćivanja građana o opasnostima cyber kriminala.
Brojni građani postali su žrtve internetskih prijevara, često nesmotreno klikajući na sumnjive poveznice, što ih je koštalo novca, ponekad i velikih iznosa, ali i emocionalnih posljedica.
Na panelu su, uz manji odaziv građana Sinja, sudjelovali Ivna Poljak Marunica, policijska službenica za kibernetičku sigurnost, Paško Ugrina, voditelj poslova prevencije u PU splitsko-dalmatinskoj, Petar Tomašević, načelnik Policijske postaje Sinj te Antonela Lolić, glasnogovornica PU Split, u ulozi moderatorice, prenosi Slobodna Dalmacija.
Primjeri internetskih prijevara
Poljak Marunica podijelila je priču jednog Sinjanina, kojeg ćemo nazvati Ivica. Između 2020. i 2023. godine intenzivno se dopisivao s Julijom iz Londona, koja ga je zavela na daljinu. Uvjeren u iskrenost njihove veze, u više je navrata slao velike svote novca. Planirao je ženidbu, kupovao avionske karte za London, ali je na kraju otkrio da je žrtva prijevare.
Uz pomoć stručnjaka saznao je da je novac uplaćivao na fiktivne tvrtke s računima u Poljskoj i na Cipru, dok je Julija s njim komunicirala isključivo putem internetskih mreža, čime je onemogućila policijsko lociranje.
Drugi slučaj uključuje liječnicu koja je ostala bez 160.000 dolara. Povjerovala je osobi koja se predstavila kao njezin poznanik, uvjerivši je da radi kao broker kriptovaluta u Londonu. Povremeno mu je slala novac, a on ju je uvjeravao da ostvaruje veliku zaradu. Kada je zatražila isplatu, shvatila je da je prevarena, a njezin novac završio je, navodno, u rukama 23-godišnjeg Nigerijca.
Jedan cyber kriminalac manipulirao je s 30-ak djevojaka u dobi od 11 do 17 godina. Također, jedan Imoćanin nasjeo je na prijevaru brokera, otvorio račun u banci i prepustio mu kontrolu. Osim što je ostao bez svojih 35.000 eura, preko njegovog su računa ukradena još 70.000 eura. Policija je razotkrila prijevaru, no to ga ne oslobađa moguće kaznene i materijalne odgovornosti. Slična sudbina zadesila je i jednu policijsku službenicu, kojoj osim financijskog gubitka prijeti i otkaz zbog zaposlenja u MUP-u.
Borba protiv cyber kriminala
Policija naglašava da ne može sama dobiti bitku protiv internetskih prijevara bez pomoći građana, koji su glavna meta napada. Posebno su ranjiva djeca, koja su sve češće izložena online seksualnom uznemiravanju i iskorištavanju, dok odrasli gube novac kroz financijske prijevare. Unatoč rastućem broju prijavljenih kaznenih djela, mnogi građani i dalje nisu svjesni opasnosti kojima su izloženi te često ignoriraju upozorenja stručnjaka i policije.
Kako bi se povećala svijest o sigurnosti na internetu, PU splitsko-dalmatinska razvila je aplikaciju “SafetyNet – Bitka za sigurnost”, dostupnu svim školama i pojedincima putem mrežne stranice policijske uprave.
Aplikacija pruža ključne informacije i savjete za sigurno korištenje interneta, s posebnim naglaskom na promišljeno ponašanje i oprez prije svakog klika.
Tijekom 2024. godine PU splitsko-dalmatinska evidentirala je 287 kaznenih djela iz područja kibernetičkog kriminala, od čega se 256 odnosilo na računalne prijevare. Trend rasta cyber kriminala nastavlja se i u budućnosti, što dodatno naglašava potrebu za prevencijom i edukacijom građana.