Dubrovački policajac Đuro Đurković, voditelj Operativno-komunikacijskog centra PU dubrovačko-neretvanske, zatečen je tijekom rutinske kontrole u vožnji pod utjecajem alkohola. Kasnije je ponovno sjeo za upravljač vozila iako je bio isključen iz prometa. Zbog svega toga pokreće se i disciplinski postupak protiv njega.
Isključili ga iz prometa nakon što su utvrdili da vozi pijan Iz PU dubrovačko-neretvanske pojasnili su da su policijski službenici prema 54-godišnjem vozaču postupali 18. studenoga. Ne navodeći identitet vozača, naveli su da se radilo o policijskom službeniku izvan službe koji je upravljao privatnim osobnim vozilom pod utjecajem alkohola od 0.54 promila alkohola u krvi. Vozaču je na mjestu izdan obavezni prekršajni nalog, za što je predviđena novčana kazna u iznosu od 390 eura, te zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajanju od jednog mjeseca. Iz ove PU kažu nam i da su “policijski službenici vozaču izdali naredbu o isključenju iz prometa najmanje na 12 sati”.
Dao ženi da vozi pa ponovno sjeo za volan Nakon nekoliko sati zatečen je kako ponovno upravlja vozilom. “Nakon nekoliko sati policijski službenici su navedenom vozaču izdali i prekršajni nalog zbog počinjenja prekršaja iz članka 289. stavak 4 Zakona o sigurnosti prometa na cestama (upravljanje vozilom pod zabranom), za što je predviđena novčana kazna u iznosu od 1320 eura i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima B kategorije u trajanju od 3 mjeseca, iz razloga što je ponovno zatečen kako upravlja osobnim vozilom iako je ranije isključen iz prometa”, dodaju iz PU, a prenosi Index.
Objasnili su zašto nakon što je prvi put zatečen kako vozi pod utjecajem alkohola nije priveden u službene prostorije. “Kako se radilo o vozaču koji nije ponavljač prekršaja, odnosno recidivist, radilo se o koncentraciji alkohola za koju je propisana najniža kazna te je na mjesto postupanja pristupila supruga vozača koja je preuzela upravljanje vozilom, policijski službenici nisu vozača priveli u službene prostorije, već mu je izdan prekršajni nalog.
Naime, to je uobičajeno postupanje policijskih službenika i prema drugim sudionicima u prometu kad u postupanju nema drugih prekršaja (kao što je narušavanje javnog reda i mira) ili kad se ne radi o ponavljačima prekršaja. Ponavljanje prekršaja i velika koncentracija alkohola ili osoba koja upravlja vozilom pod utjecajem droga glavni su razlozi kad se u prometu osobu uhićuje i dovodi na dežurni prekršajni sud na skraćeni/žurni postupak”, navode.
Načelnik policije pokreće disciplinski postupak Do nas su došle neslužbene informacije da je bilo određenih pritisaka prema policijskim službenicima koji su postupali prema policijskom šefu. Iz PU dubrovačko-neretvanske to negiraju. “Iz samog postupanja je vidljivo kako policija u svome postupanju primjenjuje sve zakonom propisane mjere i radnje te primjenjuje zakonom propisane sankcije, bez obzira na funkciju i položaj osobe zatečene prilikom bilo koje vrste protupravnog ponašanja, stoga u potpunosti odbacujemo bilo kakvu insinuaciju na pritiske na policijske službenike koji su postupali u ovom slučaju”, njihov je odgovor.
Istaknuli su da su policijski službenici na području ove PU od siječnja do studenoga ukupno sankcionirali 49.566 prekršaja, od kojih je 886 prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola. “Što se tiče prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola u odnosu na izdane novčane kazne i uhićenje počinitelja, od ukupnog broja prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola, oko 80 posto prekršitelja se izrekla novčana kazna s naredbom isključenja iz prometa, dok je malo manje od 20 posto prekršitelja uhićeno i prepraćeno na nadležni sud. Bez obzira na navedeno, načelnik Policijske uprave dubrovačko-neretvanske će zbog nedoličnog ponašanja policijskog službenika izvan službe podnijeti zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka zbog sumnje u počinjenje teže povrede službene dužnosti”, navodi se u odgovoru.