
Dva broda američke mornarice plovila su ovog tjedna “osjetljivim” Tajvanskim tjesnacem, što je prva takva misija otkako je predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost prošlog mjeseca.
Ovaj potez izazvao je oštru reakciju Kine, koja je poručila da misija povećava sigurnosne rizike, navodi Reuters.
Američka mornarica, ponekad u pratnji saveznika, prolazi kroz taj tjesnac otprilike jednom mjesečno. Kina, koja Tajvan smatra svojim teritorijem, tvrdi da je ovaj strateški morski put pod njenom kontrolom.
Američka mornarica saopćila je da su u misiji sudjelovali razarač s vođenim projektilima klase Arleigh Burke, USS Ralph Johnson, i istraživački brod klase Pathfinder, USNS Bowditch. Brodovi su obavili tranzit iz smjera sjevera prema jugu od 10. do 12. veljače.
– Tranzit je izveden kroz koridor u Tajvanskom tjesnacu koji se nalazi izvan teritorijalnih voda bilo koje priobalne države – izjavio je zapovjednik američke mornarice Matthew Comer, glasnogovornik Indo-pacifičke komande američke vojske. „Unutar ovog koridora sve države imaju pravo na slobodu plovidbe, preleta i druge zakonite upotrebe mora u skladu s međunarodnim pravom.“
Kineska vojska saopćila je da su njene snage bile raspoređene kako bi pratile američke brodove.
– Akcija SAD-a šalje pogrešne signale i povećava sigurnosne rizike – navela je Istočna komanda Narodnooslobodilačke vojske Kine u saopćenju objavljenom u srijedu ujutro.
Tajvan je jedno od ključnih diplomatskih pitanja za Peking i često predstavlja prepreku u odnosima između Kine i Sjedinjenih Američkih Država.
Ovog tjedna Kina je također uputila pritužbu Japanu zbog „negativnih“ referenci na Kinu, u zajedničkoj izjavi objavljenoj nakon sastanka predsjednika Trumpa i japanskog premijera Shigerua Ishibe.
U srijedu, tajvansko ministarstvo obrane saopćilo je da je u protekla 24 sata registriralo 30 kineskih vojnih aviona i sedam ratnih brodova oko tog ostrva.
Kineska državna televizija izvijestila je da je Istočna komanda Narodnooslobodilačke vojske od kineske lunarne novogodišnje večeri, 28. siječnja, više puta raspoređivala pomorske i zračne snage kako bi izvela „patrole borbene gotovosti“ i vojne vježbe oko Tajvana.
Cilj tih operacija je „očuvanje mira za ljude s obje strane Tajvanskog tjesnaca“, navodi se u izvještaju.
Posljednja javno potvrđena misija američke mornarice u tjesnacu bila je krajem studenog, kada je patrolni avion P-8A Poseidon preletio to područje.
Prije toga, posljednji put kada je američki ratni brod prošao kroz tjesnac bilo je u listopadu prošle godine, u zajedničkoj misiji s kanadskim ratnim brodom.
Predsjednik Tajvana Lai Ching-te odbacuje suverenitet Pekinga nad otokom, ističući da isključivo tajvanski narod može odlučivati o svojoj budućnosti.
(FENA)