
Sve veći broj slučajeva ospica među djecom u BiH izazvao je veliku zabrinutost, a ako se pogledaju statistički podaci, sa sigurnošću se može reći – situacija je i lošija nego što se misli, piše Večernji list BiH.
Zbog povećanog broja zaraženih ospicama u Sarajevu su u četvrtak otvorena dva posebna cijepna punkta na kojima će se u idućem razdoblju vršiti cijepljenje MMR cjepivom koje štiti od ospica, zaušnjaka i rubeole. U SŽ-u je do sada potvrđeno 11 slučajeva ospica kod djece.
Porast broja oboljelih
– Do sada imamo 11 potvrđenih slučajeva i još se ne nalazimo u fazi epidemije. Jedno dijete bilo je hospitalizirano u Klinici za infektivne bolesti KCUS-a te je otpušteno s liječenja. Dvoje druge djece koja su primljena ima blažu kliničku sliku – rekao je u srijedu ministar zdravstva SŽ-a Enis Hasanović, koji je pozvao roditelje da u što većem broju dovedu djecu na cijepljenje.
Dodao je kako je sramotno da nam u jednom europskom gradu u 21. stoljeću prijeti epidemija koja se može spriječiti. Još 19. siječnja na području Tuzle i Živinica proglašena je epidemija ospica te je naglašeno kako je od 1. siječnja registrirano 48 slučajeva ospica, dok je 29 djece hospitalizirano.
Vrlo brzo uslijedila je lančana reakcija. Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva, potvrdio je da je broj pacijenata zaraženih ospicama u porastu i da stanje nije nimalo dobro. – Mislim da će se proglasiti epidemija ospica u Federaciji BiH – poručio je u razgovoru za BHRT Goran Čerkez.
– Za očekivati je da će doći do širenja, a i epidemije. Razlog je necijepljenje. Prema brojkama, u TŽ-u je prvom, a i drugom dozom cijepljeno 62% djece, a u Sarajevu je oko 36% cijepljenih objema dozama. Sve to značajno nas zabrinjava s obzirom na zaraznost bolesti. Početak je školske godine, a tu su i vrtići, zbog čega postoji velika mogućnost širenja – naveo je Čerkez.
Dodao je kako za sada još ne postoje uvjeti u FBiH za proglašenje epidemije, ali da prate situaciju i u skladu s njom će i reagirati. I Svjetska zdravstvena organizacija reagirala je u povodu epidemije ospica u TŽ-u te pojave nekoliko slučajeva u SŽ-u, istaknuvši kako je razlog za to niska stopa imunizacije djece te da se na tome mora hitno raditi.
– Ospice izazvane virusom lako se šire disanjem, kašljanjem i kihanjem te najčešće pogađaju djecu, ali mogu zahvatiti sve dobne skupine. Ospice mogu izazvati ozbiljne komplikacije kao što su upala pluća, meningitis, sljepoća i konvulzije, ali i doživotni invaliditet i smrt – kažu iz SZO-a.
Naglašavaju kako je cijepljenje jedini učinkovit način zaštite djece od ove potencijalno opasne bolesti. Prema prethodnim procjenama SZO-a, najmanje 95% djece mora biti potpuno cijepljeno, odnosno primiti dvije doze MMR cjepiva kako bi se postigao kolektivni imunitet i spriječilo daljnje širenje epidemije.
Ako se sagledaju podaci SZO-a do 2022. za Europu, može se vidjeti kako je u regiji dvije doze cjepiva primilo 91 posto stanovnika, što je otprilike broj koji se manje-više kreće na istoj razini godinama unatrag.