
Grupa članova talijanskog pokreta Gioventù Nazionale (Mladež nacionalne stranke), koja je povezana s desničarskom strankom Fratelli d’Italia (Braća Italije), održala je prije nekoliko dana u središtu Bologne povorku sa svijećama povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve fojbi.
Nosili su transparent na kojem je pisalo “Istra, Rijeka, Dalmacija – talijanske zemlje”.
Među predstavnicima nacionalne mladeži (Fratelli d‘Italia) bio je i zamjenik gradonačelnika Forlìja, Vincenzo Bongiorno.
Nešto dalje, zastupnica Fratelli d‘Italia, Alice Buonguerrieri. Fotografija je objavljena na društvenim mrežama povodom dana posvećenog komemoraciji žrtvama Foibe, zbog koje je “Movimento 5 Stelle” zatražio od zamjenika gradonačelnika “primjerenije ponašanje u skladu s njegovom funkcijom”.
Iako ne vjeruju da “želi otvoriti međunarodni spor sa Slovenijom i Hrvatskom”. Ipak, “malo više opreza i dostojanstva ne bi škodilo”.
Dio sudionika neovlašteno je ušao u zatvorenu gradsku palaču Palazzo d’Accursio kako bi položio vijenac, što je izazvalo oštre reakcije gradonačelnika Bologne Mattea Leporea.
“Ovo se dogodilo bez ikakvog dogovora s gradskom upravom. Zatražit ćemo odgovornost za ovaj čin i podnijeti prijavu”, izjavio je Lepore. Na njegove riječi odmah je reagirao zastupnik Fratelli d’Italia Galeazzo Bignami, koji je sudjelovao u povorci.
“Podnosim tužbu protiv gradonačelnika zbog klevete i difamacije. Vijenac je postavljen ispred zgrade, a ja sam potom otišao”, rekao je Bignami, prenosi Index.
OSUDA ISTARSKIH POLITIČARA
Vodeći istarski političari osudili su danas ovu provokaciju.
Istarski župan Boris Miletić osudio je provokaciju članova Gioventù Nazionalea istaknuvši da se radi o izoliranim pojedincima i skupinama, koji očito nisu naučili lekcije iz povijesti.
“Ponosan sam što smo danas dio velike europske obitelji država i nacija, držim da bismo svi zajedno u ovim izazovnim vremenima trebali raditi na osiguravanju sigurnosti, stabilnosti i mira”, poručio je Miletić.
Potpredsjednik Hrvatskog sabora, SDP-ov Peđa Grbin također je osudio incident mladih desničara istaknuvši da su fašizam i povijesni revizionizam zajednički neprijatelji bez obzira na nacionalnu pripadnost ili vjeru.
“Živimo u neizvjesnim vremenima, kada više nego ikad treba odlučno osuditi iredentističke stavove i ideje prekrajanja granica te se suprotstaviti ekstremno desnim opcijama koje bujaju diljem Europe i negiraju borbu protiv fašizma”, rekao je Grbin, dodavši da treba jasno poručiti da su Istra, Rijeka i Dalmacija hrvatske i prkosno uzviknuti – Smrt fašizmu, sloboda narodu.
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić podržao je gradonačelnika Bologne Mattea Leporea, koji je oštro reagirao na provokaciju i poručio da je obveza stvarati mirnodopsko društvo i ozračje sa sjećanjem na osobna stradanja i uvažavanjem svakog čovjeka, a veličanje pokreta zla nikako nije prihvatljivo.
“Nikako da nauče da su Istra i Hrvatska jedan neodmetnuti prostor jasne pobjedničke prošlosti i još ljepše budućnosti. Stoga, ruke i misli dalje od Istre i Hrvatske jer davno smo rekli da tuđe nećemo, a svoje ne damo”, kaže Zoričić, prenosi Index.
Što su fojbe i Dan sjećanja?
Dan sjećanja na žrtve fojbi i egzodusa Talijana iz Istre, Rijeke i Dalmacije obilježava se u Italiji svakog 10. veljače u spomen na tragične događaje koji su se odvijali nakon Drugog svjetskog rata.
Fojbe su prirodne kraške jame koje su korištene za masovna pogubljenja tijekom i neposredno nakon rata. Od 1943. do 1945., a posebno nakon kapitulacije Italije i u prvim godinama jugoslavenske vlasti, velik broj talijanskih civila, vojnika i suradnika fašističkog režima ubijen je i bačen u te jame.
Broj žrtava dugo je bio predmet povijesnih sporova. Procjene variraju od nekoliko stotina do nekoliko tisuća ubijenih, a povjesničari se slažu da su žrtve fojbi bile rezultat osvete i političkih čistki koje su provodile partizanske snage predvođene Narodnooslobodilačkom vojskom Jugoslavije.
Uz to, nakon rata više od 200.000 Talijana napustilo je Istru, Rijeku i Dalmaciju u procesu poznatom kao egzodus Talijana. Mnogi od njih otišli su prema Italiji, gdje su ih dočekali teški uvjeti i marginalizacija.
Italija je tek 2004. godine službeno priznala ovaj dio povijesti i proglasila 10. veljače kao Dan sjećanja.
Ovaj datum redovito izaziva političke napetosti, osobito između desnih i lijevih političkih skupina. Dok desnica koristi Dan sjećanja kako bi istaknula stradanja Talijana i zločine koje su počinile jugoslavenske snage, lijeva scena često upozorava na rizik od povijesnog revizionizma i instrumentalizacije tih događaja u političke svrhe.
Tko su Braća Italije i Cambiare rotta?
Fratelli d’Italia (Braća Italije) vodeća je talijanska desna stranka, poznata po nacionalističkim i konzervativnim stavovima.
Stranka je znatno ojačala posljednjih godina, a njezina liderica Giorgia Meloni trenutno je premijerka Italije. Snažno zagovara nacionalni suverenitet, očuvanje talijanskog identiteta te sjećanje na povijesne događaje poput fojbi.
Na drugoj strani, Cambiare rotta (Promijenimo smjer) radikalna je ljevičarska organizacija, koja se otvoreno protivi desnim politikama i često organizira prosvjede protiv povijesnog revizionizma i neofašističkih pokreta. (bljesak.info)