Edin Džeko golom u drugom poluvremenu ublažio poraz ‘Zmajeva’ od Njemačke

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Njemačke sa 1:2, u meču 3. kola grupe 3 Lige nacija A na Stadionu „Bilino polje“ u Zenici.

Strijelac oba gola za goste još u prvom poluvremenu bio je Deniz Undav, koji je u 30. minuti pogodio na asistenciju Tima Kleindiensta, a u 36. minuti asistirao mu je Maximilian Mittelsstadt.

Strelac jedinog pogotka za BiH bio je Edin Džeko u 70. minuti.

Reprezentacija BiH je do prvog pola imala bolje šanse, ali ih nije realizirala, ali je najbolju priliku u prvom poluvremenu za bh. tim imao Ermedin Demirović. On je je u 35. minuti dobio dubinsku loptu od Seada Kolašinca te umakao obrani gostiju, ali je njegov šut s 10-ak metara po sredini gola zaustavila prečka.

Bilo je to pri rezultatu 0:1, a samo minutu kasnije gosti su povisili na 0:2 pa su na odmor otišli s vodstvom od 2:0.

Nijemci su u prvom dijelu još jednom zatresli mrežu preko Kleindiensta, u 32. minuti, ali je taj gol poništen zbog zaleđa.

Gosti su bolje počeli drugo poluvrijeme, a Adrian Leon Barišić uspio je u 54. minuti blokirati šut Undava, kojeg je spriječio da postigne hat-trick. Undav je četiri minute kasnije postigao treći gol, ali je poništen zbog ofsajda i intervencije VAR-a.

Deset minuta kasnije iz istog je razloga poništen i gol Serge Gnabrya, koji je prošao po desnoj strani te matirao Vasilja.

Edin Džeko je smanjio vodstvo gostiju na 1:2 u 70. minuti, nakon kornera sa lijeve strane kojeg je izveo Benjamin Tahirović. Kapetan bh. tima je na oko tri metra od lijeve stative bio najviši u skoku te glavom matirao Alexandera Nubela.

Pokušao je u 73. minuti sa oko 20 metara i Dario Šarić, ali je njegov šut završio pored lijeve stative.

BiH je tako pretrpjela treći poraz u ovom ciklusu Lige nacija i trenutno je posljednja u grupi s jednim bodom.

U drugom susretu u grupi Mađarska i Nizozemska su odigrale neriješeno 1:1. Mađarska je od 32. minute vodila golom Rolanda Sallaia, ali su Nizozemci, koji su od 79. minute igrali bez Virgil van Dijka, uspjeli u 83. minuti poravnati na 1:1. Strijelac je bio Denzel Dumfries.

Njemačka je prva sa sedam bodova, Nizozemska druga sa pet, Mađarska ima dva, a BiH jedan bod.

U četvrtom kolu, u ponedjeljak BiH u Zenici dočekuje Mađarsku, a Njemačka će ugostiti Nizozemsku.