Oglasio se Trump nakon kršenja primirja u Pojasu Gaze

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump izjavio je danas da ništa neće ugroziti prekid vatre između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze, unatoč obnovljenom nasilju na tom području.

U razgovoru s novinarima u predsjedničkom zrakoplovu Air Force One, na putu iz Japana u Južnu Koreju, Trump je naglasio kako Izrael ima pravo odgovoriti na napade.

„Hamas je ubio izraelskog vojnika. Izraelci su uzvratili – i trebali su uzvratiti. Postigli smo dogovor s Hamasom prema kojem se moraju ponašati u skladu s pravilima. Ako to ne učine, bit će uklonjeni“, izjavio je Trump.

Njegove izjave uslijedile su dan nakon eskalacije sukoba u Gazi, kada je Izrael optužio Hamas za napad na svoje vojnike na jugu teritorija, u kojem je jedan izraelski vojnik poginuo. Kao odgovor, izraelsko ratno zrakoplovstvo napalo je više ciljeva Hamasa.

Agencija za civilnu zaštitu kojom upravlja Hamas priopćila je da je u izraelskim zračnim napadima poginulo nekoliko osoba, dok je Hamas negirao odgovornost za napad na izraelske trupe. Ove tvrdnje nije bilo moguće neovisno potvrditi.

Od uspostave prekida vatre 10. listopada, nasilje se ipak nastavilo. Prema podacima Hamasova ministarstva zdravstva u Gazi, prije posljednjih noćnih udara u izraelskim napadima poginulo je više od 90 Palestinaca, prenosi N1.

Prije otprilike tjedan dana, u napadu raketnim bacačem ubijena su dvojica izraelskih vojnika, dok je Izrael optužio Hamas da odgađa predaju tijela talaca, izvještava agencija DPA.

Novi.ba