Tenzije na vrhuncu: Povijesni izbori na Tajvanu, Kina spominje i rat

Tajvanska vladajuća Demokratska progresivna stranka ostvarila je povijesnu, treću uzastopnu pobjedu na predsjedničkim izborima.

Lai Ching-te, aktualni potpredsjednik Tajvana, proglasio je pobjedu, dok su njegova dva glavna oporbena protivnika priznala poraz, piše Index.hr.

Izbor birača

U govoru oduševljenim biračima Lai je svoju pobjedu nazvao “pobjedom za zajednicu demokracija”.

“Međunarodnoj zajednici pokazali smo da između demokracije i autoritarizma još uvijek stojimo na strani demokracije”, rekao je.

“Djelovat ću u skladu s našim demokratskim i slobodnim ustavnim poretkom na način koji je uravnotežen i održava status quo s druge strane tjesnaca”, dodao je.

“U isto vrijeme, također smo odlučni zaštititi Tajvan od stalnih prijetnji i zastrašivanja iz Kine.” žLaijev potpredsjednik Hsiao Bi-khim, koji je nedavno bio glavni izaslanik Tajvana u Sjedinjenim Državama, izabran je za potpredsjednika.

Rezultati tajvanskog Središnjeg izbornog odbora pokazali su da Lai ima oko 40 posto glasova, dok su njegova dva glavna rivala zaostajala s 33 posto, odnosno 26 posto.

Rezultat pokazuje da birači podupiru stajalište DPP-a da je Tajvan de facto suverena nacija, koja bi trebala ojačati obranu od prijetnji Kine i produbiti odnose s drugim demokratskim zemljama čak i ako to znači ekonomsku kaznu ili vojno zastrašivanje od Pekinga.

Stav Kine

Poput predsjednika u odlasku Tsai Ing-wena, koji se ne može ponovno kandidirati zbog ograničenja mandata, Laija otvoreno preziru čelnici Komunističke partije Kine i njegova pobjeda vjerojatno neće dovesti do poboljšanja veza između Pekinga i Taipeija.

Kina je prekinula većinu komunikacija s Taipeijem nakon što je Tsai preuzeo dužnost i pojačao diplomatski, gospodarski i vojni pritisak pretvarajući Tajvanski tjesnac u jedno od glavnih svjetskih geopolitičkih žarišta.

Kineska vladajuća Komunistička partija smatra Tajvan dijelom svog teritorija iako ga nikad nije kontrolirala.

Dok su kineski komunistički čelnici godinama obećavali da će na kraju postići “ponovno ujedinjenje”, Xi je ponavljao da se pitanje Tajvana “ne bi trebalo prenositi s generacije na generaciju”.

DPP ističe da Tajvan nije podređen Komunističkoj partiji Kine i da o budućnosti Tajvana moraju odlučiti samo njegovih 23.5 milijuna stanovnika.

Uoči subotnjeg glasanja Peking je upozorio tajvanske birače da “naprave pravi izbor” i “prepoznaju iznimnu opasnost od Lai Ching-teovog pokretanja konfrontacije i sukoba u tjesnacu”.

Njegov protukandidat Hsiao je dva puta sankcioniran od Kine jer je “tvrdoglavi secesionist”. Bljesak.info