Stručnjaci ističu da jedan od najučinkovitijih načina da se mladi motiviraju na rad već tijekom školovanja je da im se omogući praktično iskustvo
Dolazi 2025., a ono što ukratko znamo je da kriza neće jenjavati i da će svijet i dalje grcati u geopolitičkim problemima, osim ako netko ne uzme čarobni štapić i riješi stvar ili se već iduće godine obistine biblijska pisma, piše Večernji list BiH. Međutim, ono što je opipljivo i trenutačno vidljivo ne ukazuje na neki dramatičan oporavak na Zemlji.
Prema ekonomskim analizama, 2025. bi mogla biti godina u kojoj ćemo imati rekordnu potražnju za radnicima, a tu informaciju se može primijeniti i na Bosnu i Hercegovinu. Nedostatak radnika već je sada u nekim oblastima pa se poslodavci s nostalgijom sjećaju onih vremena kad su mogli birati tko će raditi. Danas nema biranja, već se uzima što se nudi, a to povlači neka druga pitanja vezana, možda, i uz kvalitetu rada, ali to je sad druga tema. BiH je nekad darovala radnike drugima, međutim, sad je došla u situaciju da ih i sama mora tražiti.
Nedostatak radnika u BiH predstavlja problem i susjednim zemljama, primjerice Hrvatskoj, gdje je velik broj bh. radnika, a treba ih još, no gdje ih pronaći? To je nedavno komentirao i Alen Mrvac s portala Moj posao, a kazao je da tu zemlju i dogodine čeka zapošljavanje velikog broja stranih radnika zbog deficita domaće radne snage. – Svjedoci smo da ni ovaj regionalni bazen više ni može ispuniti sve potrebe domaćih poslodavaca. Vjerujemo da će se nastaviti dodatna fleksibilizacija uvjeta rada, dakle rad od kuće, klizno radno vrijeme, fleksibilno radno vrijeme, to je ono što poslodavci moraju danas ponuditi svojim radnicima ako ih žele zadržati. Prije svega, moraju im ponuditi veće plaće.
Posljednjih nekoliko godina primjećujemo, a i sami radnici, da plaće rastu. Ono što je također raslo i otežalo stvari je, naravno, inflacija i rast troškova života. S obzirom na najave nekih ekonomskih analitičara, inflacija bi trebala usporiti, a plaće bi trebale nastaviti rasti nekim tempom. Stoga mislimo i očekujemo da ćemo moći primijetiti na našim računima, pa i u stvarnom životu, da je plaća rasla – kazao je za RTL.