Biljka koja liječi, pomlađuje i smiruje – jeste li je već probali?

Ašvaganda sadrži mnoge ljekovite spojeve uključujući laktone, alkaloide, koline, masne kiseline te aminokiseline, a može pomoći kod stresa, umora, nedostatka energije i poteškoća kod koncentracije

Ašvaganda je jedna od najmoćnijih biljaka za zdravlje, a dokazano je i njezino adaptogeno djelovanje, što znači da uravnotežuje organizam na razne načine, a nema štetno djelovanje

Ova biljka porijeklom iz Indije koristi se na tom području tisućama godinama kao tonik za pomlađivanje organizma te afrodizijak, a u zapadnom svijetu tek je relativno nedavno dobila na važnosti, piše Ordinacija.hr.

Ašvaganda (Ashwagandha) je jedna od najmoćnijih biljaka za ozdravljenje, a u tradicionalnoj medicini najčešće se propisuje za jačanje imunološkog sustava nakon bolesti. Drugo važno svojstvo koje joj se pripisuje je pomoć kod nesanice.

Ljekovita svojstva

Ašvaganda sadrži mnoge ljekovite spojeve uključujući laktone, alkaloide, koline, masne kiseline te aminokiseline, a može pomoći kod stresa, umora, nedostatka energije i poteškoća kod koncentracije. Medicinski znanstvenici su proučavali ašvagandu godinama te postoji više od 200 istraživanja o njezinim ljekovitom učincima.

poster
Za što sve može pomoći:

štiti imunološki sustav

protiv stresa

poboljšava učenje, pamćenje i vrijeme reakcije

smanjuje tjeskobu i depresiju

pomaže u borbi protiv degenerativnih oboljenja moždanih stanica

stabilizira razinu šećera u krvi

smanjuje kolesterol

pojačava seksualnu moć i pomaže kod impotencije

pomaže u zacjeljivanja rana

pomaže protiv zatvora te štiti želudac i crijeva od bolesti

pomaže u borbi protiv dijabetesa

pomaže kod nesanice i kroničnog umora

koristiti se za detoksikaciju organizma

pomaže u liječenju astme i bronhitisa

Ašvaganda je vrlo snažan antioksidans koji uništava slobodne radikale koji su odgovorni za brojna stanja i bolesti te proces starenja. U Ayurvedi (tradicionalna Indijska medicina) postoje određene biljke s adaptogenim prednostima, a ašvaganda je jedna od njih.

Što su adptogeni?

Adaptogeni su prirodne tvari koje pomažu tijelu da se lakše nosi sa fizičkim, kemijskim i biološkim stresorima. Oni su zapravo prirodni metabolički regulatori te stvaraju ravnotežu u tijelu.

Najpoznatije adaptogene biljke, osim ašvagande, čija je učinkovitost dokazana su:

kordiceps (Cordyceps sinensis)

opnasti kozlinac (Astragalus membranaceus)

sibirski ginseng (Eleutherococcus senticosus)

sveti bosiljak (Ocimum sanctum)

ginseng (Panax ginseng)

sladić (Glycyrrhiza glabra)

rodiola (Rhodiola rosea)

šisandra (Scisandra chinensis)

Ašvaganda može pomoći štitnjači

Baš zbog toga što je adaptogen, ašvaganda ima pozitivan učinak na lučenje hormona štitnjače u oba smjera. Ako štitnjača proizvodi previše hormona, ašvaganda ometa njihovo formiranje. Ako pak proizvodi premalo hormona, ašvaganda potiče njihovo stvaranje.

Prije korištenja ašvagande, imate li problema sa štitnjačom, svakako se konzultirajte s liječnikom.

Antikancerogena svojstva

Ayurvedski liječnici u Indiji koriste ju za prevenciju i liječenje raka, a njezina antikancerogena svojstva potvrđuju i klinička istraživanja. Jedna studija iz 2000. Istaknula je učinak na endokrini, kardiovaskularni i centralni živčani sustav.

Autori navode kako je ašvaganda učinkovita kod raznih stanja kao što su:

artritis i ostali poremećaji mišićnog sustava,

bolesti živčanog sustava

visok tlak

Kako je dozirati?

Obično se konzumira u obliku kapsula, a preporučena doza je od 600 do 1000 mg dva puta dnevno. Za ljude koji pate od nesanice i tjeskobe preporučljiva je ova biljka u prahu koja se umiješa u šalicu vrućeg mlijeka prije spavanja.

Tko je ne smije koristiti?

Ašvaganda se ne preporučuje trudnicama. Iako nema dokaza da djeluje štetno, njezin utjecaj na plod nije dovoljno istražen. Općenito bi se prije početka korištenja trebalo posavjetovati s liječnikom. Ne preporučuje se niti onima koji koriste kortikosteroidne lijekove ili lijekove za štitnjaču.

Nuspojave

Veće doze ašvagande mogu uzrokovati probavne smetnje. Neka istraživanja navode kako u velikim količinama može uzrokovati hipertireozu (ubrzan rad štitnjače).

Također ne treba je miješati s antidepresivima jer može pojačati njihovo djelovanje.

Večernji.ba