Deseci tisuća vjernika u Podmilačju: Proslavljen blagdan sv. Ive uz poruke mira i zajedništva

Svetište sv. Ive u Podmilačju, jedno od najstarijih i najznačajnijih hodočasničkih i zavjetnih mjesta u Bosni i Hercegovini, i ove je godine okupilo desetke tisuća vjernika iz svih krajeva zemlje i inozemstva. Premda je riječ o svetkovini Rođenja sv. Ivana Krstitelja, narod ga stoljećima s posebnom pobožnošću štuje pod imenom sveti Ivo, po kojemu je ovo svetište nadaleko poznato. Prepoznatljivo po snažnoj tradiciji hodočašća, molitvi za bolesnike te posebnom ozračju zajedništva koje okuplja pripadnike različitih vjeroispovijesti, Podmilačje već stoljećima predstavlja mjesto susreta vjere, nade i duhovne obnove, prenosi RTV Herceg-Bosne.

Središnjoj svetoj misi nazočili su predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović i izaslanica u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednica Kluba Hrvata Marina Pendeš, pokazavši važnost koju ovo svetište ima za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini, ali i za sve ljude koji u Podmilačju pronalaze mjesto molitve, zavjeta i duhovne okrijepe.

Povodom proslave upravitelj svetišta i župnik fra Filip Karadža podsjetio je kako lik sv. Ivana Krstitelja nadilazi granice pojedinih naroda i vjerskih zajednica. Istaknuo je da je Ivan proročki lik koji poziva na istinu, obraćenje i preispitivanje vlastitog života, naglasivši kako je njegov poziv na promjenu grešnoga stanja trajan i aktualan za sva vremena, ljude i narode.

Upravo zbog takve univerzalne poruke Podmilačje svake godine okuplja brojne hodočasnike različitih vjeroispovijesti u ozračju međusobnog poštovanja i zajedništva. Središnje misno slavlje danas je predvodio novoimenovani biskup i vojni ordinarij u BiH, mons. Miro Relota.

U duhovnoj i kulturnoj baštini Središnje Bosne posebno mjesto pripada upravo Podmilačju, svetištu koje već stoljećima svjedoči o snazi vjere, zajedništva i ustrajnosti hrvatskog naroda.

,,Okupljeni smo na mjestu gdje se susreću ljudska bol, nada i Božja milost. Došli smo jer osjećamo potrebu susresti Boga po zagovoru svetoga Ive.

Neki mole za ozdravljenje tijela, neki za ozdravljenje duše, a svi zajedno stojimo pred Gospodinom.’’, naglasio je u propovijedi mons. Miro Relota.

Podmilačje nije samo mjesto molitve i zavjeta, nego i trajni simbol duhovne snage, identiteta i zajedništva hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini. Upravo se na ovomu svetom mjestu iznova potvrđuju vrijednosti koje povezuju obitelji i zajednice – vjera, međusobno poštovanje, solidarnost i odgovornost prema općem dobru.

Podmilačje je i svjedočanstvo obnove nakon ratnih stradanja. Nova crkva i vanjski oltar, koji bi ove godine trebali biti u cijelosti dovršeni, predstavljaju spoj tradicije i suvremenosti te trajni znak duhovne snage naroda koji je, unatoč svim izazovima, sačuvao svoju vjeru, identitet i nadu u budućnost.

Dnevnik.ba