KINESKA VJETRELEKTRANA U LIVNU Umirovljenik Ante bori se da dokaže da je izgrađena na njegovoj zemlji

Umirovljenik Ante Ivković kao dijete je čuvao ovce zajedno s ocem na svojoj zemlji u području Livna. Međutim, kako je ispričao za Deutsche Welle, sada je bez njegovog znanja i pristanka jedna kineska kompanija izgradila vjetropark vrijedan oko 160 milijuna eura.

“Jednog jutra izašao sam vani i vidio bager kako kopa po mojoj njivi,” ispričao je za prilog DW-a. Međutim, kada je prišao, kineski građevinski radnici su mu rekli da ne smije biti tu i da mora otići.

Ivković navodi da je jedan “utjecajni političar” od lokalnih vlasti dobio koncesiju za vjetropark za samo nekoliko stotina eura. Ta koncesija je kasnije prodana kineskoj kompaniji za milijune, a sve to bez Ivkovićeva znanja.

U međuvremenu su ključni dokumenti koji dokazuju njegovo vlasništvo nestali.

“Matković je dobio koncesiju 2007. godine. Bio je ministar u županijskoj vladi. Njegov plan je bio da postavi 12 turbina,” ispričao je Ivković.

Konji koje su nekada uzgajali seljani i danas slobodno lutaju i pasu u blizini vjetroparka. Mnogi stanovnici, uključujući Ivkovićevu obitelj, napustili su Livno prije više od 30 godina radi rada u inozemstvu, ostavljajući za sobom svoje domove i zemlju.

Sada se neki vraćaju, obnavljaju svoja imanja i vraćaju svoje zemljište.

“Ja sam umirovljenik, znate, bh. umirovljenik, i sada se moram boriti s vlastima da vratim svoju zemlju. To je apsurdno,” rekao je on.

DW navodi da je kineska kompanija za vjetroelektrane sa sjedištem u Sarajevu odbila komentirati slučaj za kameru. U e-mailu je iz tvrtke navedeno da se oslanjaju na dokumente vlasti koji potvrđuju zakonitost koncesije i tvrde da nema neriješenih vlasničkih pitanja.

Ivković, uz pomoć svog odvjetnika, vodi sudski postupak kako bi dokazao svoje vlasništvo. Njegov odvjetnik prikuplja dokaze iz arhiva kako bi izgradio slučaj.

“Mogli su ovo lako provjeriti, stvarno ne bi bilo tako teško. Mogli su provjeriti zemljišne knjige ili angažirati stručnjaka da potvrdi tko je vlasnik zemljišta, sve ove imovine u području vjetroparka,” objašnjava odvjetnik Perica Babić.

“Odskočna daska” za kinesku ekspanziju u Europi
Kineske kompanije za energiju vjetra agresivno se šire na europsko tržište, potkopavajući europske konkurente sa značajnim maržama, zahvaljujući državnim subvencijama, piše DW.

To je evidentno ne samo u BiH, već i u susjednoj Hrvatskoj.

“Jedan dio toga je ekonomsko pitanje viška kapaciteta u Kini, a Komunistička partija ohrabruje kineske kompanije da se presele u svijet, da presele proizvodnju u svijet,” objašnjava Zoltan Feher iz Atlantskog vijeća.

“To je također dio kineske ekspanzije u Europu. Oni žele imati jači politički i ekonomski utjecaj u Europskoj uniji, ali znaju da je jedna od, da tako kažem, odskočnih daski za njihov utjecaj na Europsku uniju – Zapadni Balkan,” rekao je on.

Kako navodi DW, to je primijetila i Europska unija. Pod vodstvom Ursule von der Leyen, EU istražuje kineske vjetroelektrane, konkretno da li im državne subvencije daju nepravednu prednost nad europskim konkurentima.

Lobisti upozoravaju da sa svakom novom vjetroelektranom Kina jača kontrolu nad europskom opskrbom energijom.

“Na modernoj vjetroturbini postoji oko 300 senzora na različitim komponentama turbine, koji daju informacije vlasniku i operateru vjetroelektrane, kao i proizvođaču turbine, o učinku. I mnogi ljudi u Europi se pitaju želimo li dati tu moć subjektima izvan Europe da kontroliraju funkcioniranje vjetroturbina,” objašnjava Giles Dickson iz organizacije WindEurope.

Međutim, u Livnu ova globalna zabrinutost izgleda daleko. Umirovljenik Ivković ne očekuje demontažu vjetroparka, ali je odlučan izboriti se za pravičnu odštetu.

“Ja bih volio da se jave. Mislim učinjeno je, ali je fer da se jave, neko obeštećenje,” rekao je on.

DW na kraju navodi da će Ivkovićev slučaj na kraju pomoći u utvrđivanju “koliko vrijede vlasnička prava u Bosni i Hercegovini”.

Hercegovina.info

Konzum Metropolis Livno