Litvanci sredili Amerikance pa idu na Srbiju

Izgledali su do danas odlično. Iako je u susretu protiv Crne Gore bilo problema.

Posebno u prvom dijelu. Na kraju su u posljednjem kolu po skupinama “stradali” i Amerikanci. Koji su u srazu s Litvancima primili 110 poena.

Iako je izbornik Kerr nakon utakmice bio nasmijan čestitajući Kazysu Maksvytisu, ali sigurno je svjestan kako prave utakmice i moguće pravi problemi tek dolaze.

Litva je nakon prve četvrtina imala 31:12, ali nije posustajala ni u nastavku utakmice. Šut ih nije stao, trice bi ulazile kada bi trebale, a uz to su kontrolirali i skok pa su imali mnoštvo drugih prilika nakon skoka u napadu.

Trica je do kraja utakmice bila 56% (14/25), kompletan šut velikih 52.8%. I ono što najvažnije strijelci maksimalno raspoređeni. Sedam dvocifrenih, niti jedan preko 15 poena.

Vaidas Kariniauskas je predvodio selekciju s 15 poena, Kuzminskas je stao na 14, Valanciunas je na 12 poena dodao 7 skokova. Amerikanci osim Anthonyja Edwardsa nisu imali raspoloženih igrača, a na ovoj utakmici Jaren Jackson, Walker Kessler i Paolo Banchero nisu dobro reagirali pod košem.

Na poluvremenu je Litva vodila 54:37, Amerikanci su došli na -4, ali uvijek kada je trebalo Litvanci su pogađali. Super vrijedna je bila trica Brazdeikisa za +10, šest i pol minuta prije kraja.

Onda je došla ona Bendziusa.

Brunson je realizirao dva od tri slobodna bacanja, na 108:104 ukrali su jednu loptu Amerikanci ali nisu poentirali i Litva je stigla do velikog slavlja 110:104.

Uvjerljivo najbolji strijelac utakmice bio je Anthony Edwards s 35 koševa, dok su Jalen Brunson i Mikal Bridges postigli po 14. Litavcima je ovo treća pobjeda nad američkom reprezentacijom na velikim natjecanjima.

To im je u prošlosti dvaput uspjelo u Grčkoj, 1998. na Svjetskom prvenstvu u Pireju te 2004. na Olimpijskim igrama u Ateni. U utorak će se Amerikanci za ovaj poraz imati priliku iskupiti u četvrtfinalu protiv Italije, dok će Litva pokušati nastaviti svoj niz bez poraza u dvoboju protiv Srbije.