Miljan Konta / Čet’ri koca u gepek i proberi

Livno je dugi niz godina u silaznoj putanji. Iako gradska uprava godinama napuhava statističke podatke istina je itekako bolna.

Privatizacijom rasturena ionako oskudna privreda dovela je do egzodusa stanovništva livanjskog kraja. Sela su opustošena u tolikoj mjeri da je prosjek starosti preostalih stanovnika iznad pedeset godina.

Pozatvarane područne škole slikovito govore o budućnosti.

U međuvremenu, dok se omladina iseljavala, mlade obitelji sa djecom tražile novi dom širom Europe, domoljubne snage okupljene u još domoljubnije stranke stvarale su Livno po svom ukusu.

U taj krug pomno odabranih ljudi nije mogao svatko da pristupi. Trebao si biti teški dupelizac, odan partiji, a poželjno je bilo i da se u crkvi sjedi u prva tri reda.

Usljed nedostatka stručnosti potrebne za (ne)obavljanje raznih dužnosti, dupelisci i podanici su upućivani na “poznate” univerzitete da steknu potrebnu naobrazbu.

Danas imamo eminentne i stručne kadrove svjetske kvalitete koji upravljaju svim sferama naših života.

Stoga, itekako čudi sveopća erozija kvalitete života u našem gradu uz takve stručnjake.

Gomilanje ‘stručnih’ kadrova po raznim potrebnim i nepotrebnim službama, dovelo je do toga da preko sedamdeset posto proračuna ode na račune uposlenih po raznim javnim službama.

Na njihovu žalost, novca je sve manje, a apetiti sve veći, pa se pristupilo prodaji sveg živog. Sve što je u javnom vlasništvu može na bubanj te ni spomenik kralju Tomislavu nije siguran od prodaje ako se pojavi kakav parajlija.

Unazad godinu-dvije započela je prodaja placeva u neposrednoj blizini sela Trčić (selo Trčić je izbrisano iz popisa naseljenih mjesta odlukom stručnih službi grada Livna i proglašeno Karijanima, iako se spominje još od davne 1800. godine pod nazivom Trčić. Pametnom dosta).

Pohvalna su nastojanja da se ta očuvana priroda oplemeni i otvori za određeni vid turizma po nekom urbanističkom planu, osmišljenom i razrađenom u vidu kakvog elaborata.

Na žalost, prodaja tih placeva se provodi po načelu: Četiri kolca u gepek i proberi!

Crnu Stinu neću ni spominjati, ona je već uveliko privatizirana i njen izgled u narednim godinama ovisit će o mokrim snovima njenih vlasnika.

Devastacija i gradilište u samoj blizini slapova kod Kelavinog mlina samo je dokaz do kud vodi samovolja ‘turističke mafije’ spregnute sa službama grada Livna.

Za očekivati je daljnja devastacija prirodnih ljepota, jer vlast zna da kritične mase za prosvjede nema.
M. Konta