Nove generacije: ‘Ne bih imala bebu ni da mi daju milijun eura’

Britanka Isolde Walters je uvijek nekako pretpostavljala da će imati djecu. No također je mislila da će zarađivati isti novac kao i njezini roditelji ili živjeti u istoj kući.

– No, kako su godine prolazile, majčinstvo se nikada nije predstavljalo kao opcija. Solo sam većinu svog života, a s 30 sam se preselila u New York i bila previše rastresena da bih čula otkucaje svog biološkog sata – priča Walters.

Tek kad se vratila u Englesku, s 33 godine, pogledala je oko sebe i vidjela svoje prijateljice kako su postale majke te imaju obitelj.

– Prvi puta dobila sam osjećaj kao da mi nešto nedostaje. Srce me boljelo od čitanja dječjih priča sa svojom dvogodišnjom kumčetom Hettie koja mi je sjedila u krilu. Na koncertu me fascinirala djevojčica kraj mene, visoko podignuta na majčina ramena, slatkih punašnih ručica koje su se njihale u ritmu glazbe – prisjetila se.

No, sada s 35 godina, bez partnera i bez mogućnosti uzdržavanja djeteta, prilično je sigurna da neće nikad postati majka.

– Pomirila sam se s time, ne ležim u krevetu i ne brinem se hoću li roditi dijete ili ne. Ne osjećam želju za djetetom toliko jako da bih postala samohrana majka umjetnom oplodnjom ili posvajanjem – ispričala je.

Priznaje da svašta propušta, no opet, imat će vremena za opuštanje, putovanje, hobije i prijatelje.

– Bit ću voljena teta i kuma. I moj slučaj nije usamljen. Naime, sve više žena živi poput mene – otkrila je.

Naime, u Velikoj Britaniji natalitet je pao na najnižu razinu u posljednjih 20 godina. U samo deset godina, broj poroda majki koje su tamo rođene, pao je za 22 posto.

No, to nije samo kod njih, jer i u SAD-u je slično.

Prosječna Amerikanka imala je troje djece 1950. godine, a sada ih ima oko 1,6, što je znatno niže od ‘stope zamjene’, od 2,1 djeteta koja je potrebna da bi se populacija održala stabilnom.

Ista je priča diljem Europe. Italija, zemlja poznata po svojoj kulturi proširenih obitelji okupljenih oko bučnog stola, doživjela je takav pad nataliteta da sada na svakih sedam rođenih imaju 12 umrlih.

Prošlog je tjedna Španjolska zabilježila najnižu stopu nataliteta u povijesti, s manje od 300.000 djece rođene u prvih 11 mjeseci 2023., a čak se i u Kini broj stanovnika smanjuje prvi put od 1960-ih.

S padom rađanja u razvijenim dijelovima svijeta, a ekonomisti su to nazvali velikim nedostatkom ljudi, neki upozoravaju na prijeteću demografsku krizu s nepopunjenim radnim mjestima u ključnim sektorima. Tu je, naravno i kritičan disbalans između zaposlenih i umirovljenika.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, konzervativna zastupnica Miriam Cates, koja se smatra zvijezdom u usponu na desnici torijevske stranke, naziva pad nataliteta gorućim političkim pitanjem generacije.

Smatra da je to obezvrjeđivanje ‘ključne uloge majčinstva’, a to povezuje s velikim brojem mladih ljudi koji se zadužuju i idu na studij. Cates također osuđuje činjenicu da se rađanje djece smatra ‘izborom životnog stila’, a ne ‘društvenim pothvatom’, koji je ‘osnova za opstanak’.

U fokusu mnogih su i troškovi imanja djeteta – prosječna godišnja naknada za jaslice u Britaniji sada iznosi nevjerojatnih oko 17.500 eura, prema izvješću dobrotvorne udruge za djecu Coram.

Svaki četvrti britanski roditelj kaže da im na djecu sada odlazi više od 75 posto plaće. U Londonu neki čak plaćaju i oko 3000 eura mjesečno za vrtić, što ukupno iznosi oko 37.000 eura tijekom godine.

– Jednostavno si ne mogu priuštiti takve naknade. Sveučilišni dug povećava financijski teret za milenijalce poput mene. Na mom prošlom poslu, gotovo 300 eura svake plaće išlo je za otplatu mog studentskog kredita. No tu su i mirovine za koje trebamo štedjeti i sve veći računi. Čak i da imam partnera, ne znam kako bismo uspjeli – navela je Isolde.

Miriam Cates zato predlaže da bi bebe trebale biti kod kuće sa svojim biološkim majkama, a nikako u jaslicama.

– Ali mojoj generaciji to se čini kao ozbiljan korak unazad. Sve žene koje znam, a koje ne žele djecu, imaju poslove u kojima uživaju i u koje se ulaže. Jedna prijateljica, koja razmišlja hoće li imati drugo dijete, kaže: ‘Stvar je u tome da ja jednostavno jako volim raditi.’ – veli Isolde.

24 sata