Sa današnjim danom navršilo se tačno pola godine od nezapamćenih poplava koje su pogodile dio naše zemlje, sa posebnim naglaskom na Donju Jablanicu.
Tom je prilikom živote samo u ovom malom mjestu izgubilo čak 19 osoba, a računajući područja Konjica, Fojnice i Kiseljaka koji su također bili pogođeni, poginulo je ukupno 27 ljudi.
Forenzičari su utvrdili da je za nastradale u Donjoj Jablanici bilo kobno zapušenje grkljana i dušnika zemljom i muljem ili su stradale od mehaničkih povreda, tj. teških preloma od stijena i drugog materijala koji je padao po njima.
