Više od 23.000 radnika tužiti će Vijeće ministara BiH

Sindikati državnih službenika u BiH pripremaju kolektivnu tužbu protiv Vijeća ministara

Nakon što su iscrpili sve druge mogućnosti, reprezentativni sindikati na razini institucija Bosne i Hercegovine pripremaju kolektivnu tužbu protiv Vijeća ministara BiH, potvrdio je za Euronews BiH predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH Radenko Mirković.

Kako je naveo, tužba će biti podignuta u ime približno 23.000 zaposlenih, a odluke o tome bit će donesene uskoro, točnije u rujnu.

Sporna osnovica i naknade

Proračun institucija BiH za ovu godinu, koji je tek nedavno upućen u parlamentarnu proceduru, još uvijek nije usvojen, a neizvjesno je hoće li dobiti podršku oba doma Parlamentarne skupštine BiH. Istodobno, još nije pokrenuta ni procedura usvajanja izmjena i dopuna Zakona o plaćama i naknadama, koje se odnose na primjenu osnovice za obračun plaća.

„Vrlo brzo ćemo održati sjednicu našeg upravnog odbora s jednom točkom dnevnog reda – sastankom s odvjetničkim timom. Planiramo tužbu zbog naknada za prijevoz, kao i zbog osnovice za obračun plaća. Predložit ćemo da sva tri reprezentativna sindikata podnesu jedinstvenu tužbu, jer imamo jednog poslodavca – Vijeće ministara BiH“, pojasnio je Mirković.

Na razini institucija BiH djeluju Sindikat Uprave za neizravno oporezivanje BiH i Savez sindikata policijskih organa BiH (SIPA, Granična policija BiH i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela), uz Samostalni sindikat državnih službenika. Ova tri sindikata i ranije su zajednički djelovala – slala dopise i organizirala prosvjede.

Neprimjenjiva osnovica

Trenutno se za obračun plaća koristi prošlogodišnja osnovica od 600 KM, iako je Vijeće ministara donijelo odluku da ovogodišnja bude 631,5 KM. No, i ta osnovica, koja se ne primjenjuje jer proračun još nije usvojen, niža je od zakonski propisane.

„Osnovica ne može biti ispod 50 posto minimalnog neto dohotka u BiH, a ova od 631 KM sada je niža od toga“, naglasio je Mirković.

Kako bi se izbjegla situacija da primjena osnovice ovisi o donošenju proračuna, sindikati su tražili izmjene i dopune Zakona o plaćama. Njima bi bilo propisano da se osnovica automatski primjenjuje od 1. siječnja svake godine. Iako je prijedlog zakona upućen u Parlament BiH, postupak usvajanja još nije pokrenut.

Kolektivna tužba

Mirković ističe da sindikati u borbi za svoja prava planiraju kolektivnu tužbu u ime 23.000 zaposlenih. Osim zbog naknada za prijevoz i osnovice za plaće, razmatrat će i mogućnost tužbe zbog neusvajanja proračuna, odnosno zbog kršenja budžetskog kalendara.

Novi.ba