Nakon pune 33 godine, Dom zdravlja Tomislavgrad posjetio je jedan poseban gost – Steven, bivši pacijent ratne bolnice i dragovoljac Domovinskog rata koji je iz daleke Engleske došao kako bi stao uz bok hrvatskim braniteljima, prenosi Tomislavcity.
”Ispred Doma zdravlja Tomislavgrad, točno pod natpisom “Ratna bolnica Tomislavgrad 1992.–1995.”, zastao je nepoznati muškarac u motociklističkom odijelu. Njegov pogled bio je duboko utonuo u prošlost, prepun tišine i emocija. Bio je to gospodin Steven, bivši dragovoljac koji je tijekom Domovinskog rata stigao iz daleke Engleske kako bi stao uz bok hrvatskim braniteljima.
Na moje pitanje je li sve u redu, odgovorio je tihim glasom – 1992. godine dovezen je ranjen upravo u ovu bolnicu. Tadašnji liječnici, u improviziranim uvjetima – ratnim, borili su se za spas njegove šake, presadivši prste na vaskularni režanj abdomena kako bi očuvali cirkulaciju. Bila je to složena operacija, simbol hrabrosti i medicine u najtežim trenucima.
Krenuli smo prema operacijskoj sali, danas mirnoj i tihoj, a tada prepunoj borbe za život. Nakon 33 godine, Steven nije mogao suspregnuti suze. I upravo tada, sudbina je htjela da naiđe sestra Marija Lerota, rođ. Šteko. Zastala je, pogledala ga i bez riječi – prepoznala.
Sestra Marija je otrčala do svoje sobe i iz svoje ratne arhive donijela stare fotografije. Na jednoj – Steven, kao mladi ranjenik. Uz njega tadašnji kirurg, pokojni dr. I. Ljubić, te ona i ostatak hrabre ekipe koja je spašavala živote.
