
Federalna uprava policije (FUP) ponovno je pod reflektorima, ovoga puta zbog prijedloga izmjena Zakona o policijskim službenicima Federacije BiH koji je, prema anonimnom pismu policijskih službenika, kojemu je Večernjak u posjedu, dio šireg političkog plana za zadržavanje kadrova bliskih vrhu, uz istodobnu diskriminaciju nižih činova i nacionalno neravnopravno kadroviranje. Pismo, koje potpisuju neimenovani pripadnici FUP-a, oštro kritizira prijedlog zakona koji se pokušava usvojiti po hitnoj proceduri, bez javne rasprave i šire institucionalne kontrole, što samo po sebi sugerira što stoji iza svega. Autori pisma upozoravaju da se iza prijedloga krije interesna skupina od 10 – 15 osoba na vrhu FUP-a koje se nalaze pred mirovinom i koje, kako navode, žele zadržati privilegije po svaku cijenu – od međunarodnih putovanja do višestrukih članstava u povjerenstvima, ali i “stručnim timovima”.
Uski krug moćnika
– U pitanju je uski krug moćnika koji godinama vlada procesima unutar FUP-a i koji sada, pred kraj karijere, pokušava osigurati sebi pozicije i prihode i nakon formalnog ispunjenja uvjeta za mirovinu – stoji u pismu. Posebno su kritični prema ministru Rami Isaku, koji je uputio prijedlog zakona Vladi FBiH, a koji, prema navodima, “ruši temelje profesionalnog unaprjeđenja u službi” i omogućava političko imenovanje podobnih kadrova. Pismo je i izraz dubokog nezadovoljstva postojećim stanjem gdje se, kako autori navode, ni najosnovnija zapovjedna struktura ne poštuje, a birokratske igre zamjenjuju profesionalne kriterije. Ovaj zakonski prijedlog dodatno bi, prema stavu ovih ljudi, cementirao postojeću mrežu, dopuštajući da ravnatelj FUP-a zadrži službenike do 65. godine, bez obzira na to što već ispunjavaju uvjete za mirovinu, što blokira put napredovanja mlađim kadrovima.
No, iza ove priče krije se i dublji problem – nacionalna neravnopravnost. Iako se u javnosti izmjene predstavljaju kao pokušaj osiguranja kontinuiteta kadrova, prema ranijim jasnim navodima, prijedlog zakona samo pogoršava položaj Hrvata u FUP-u. Naime, već sada u FUP-u nema nijednog Hrvata u činu glavnog inspektora, dok je veći broj njih prerano umirovljen, unatoč žalbama i ispunjavanju svih uvjeta. Znakovito je da su upravo dan prije slanja pisma održani intervjui za članove Neovisnog policijskog povjerenstva iako izmjene zakona još nisu stupile na snagu. Ovaj potez dodatno potvrđuje sumnje da se procesi vode prema unaprijed osmišljenom scenariju u kojemu Hrvati nemaju jednake šanse konkurirati za ključne pozicije. Istodobno, prema izvorima bliskim strukturi, većina u povjerenstvu i Vladi FBiH planira postaviti Bošnjaka za zamjenika ravnatelja FUP-a, dok će izbor ravnatelja biti ili prolongiran ili blokiran – kao što je bio slučaj s kandidaturom Zorana Galića u prethodnom mandatu. Uostalom, jasno je to u jednoj emisiji RTV FBiH potvrdio Haris Zahiragić.
Hrvat neće na čelo FUP-a
– Predsjednik Bakir Izetbegović na javnoj je televiziji rekao – HDZ nikada neće dobiti upravu policije – ustvrdio je. A onda su se ostali gosti uskomešali pa se onda zaključilo kako nikada Hrvati neće dobiti ovu agenciju. I to u trenutku kada traje “napad na državu BiH”. Sve to je magla kako bi se zadržala sadašnja dominacija. Predloženi zakon, tvrde kritičari, dodatno obesmišljava koncept transparentnog napredovanja u policijskim redovima jer rukovodeće strukture dobivaju diskrecijsko pravo imenovanja, čime se zaobilazi dosadašnja praksa internih natječaja. Tako radna mjesta postaju “rezervirana” za politički odabrane, dok istinski stručnjaci – često nacionalno nepodobni – ostaju izvan svake šanse.
Najproblematičnije je to što sve dolazi u trenutku kada je profesionalnost unutar FUP-a već narušena političkim utjecajima. Na sve to upozorava i završni dio pisma: “Boga mole više nego ikad da im ta podvala prođe, da međusobno biraju tko će ostati i ubirati plaću, mirovine, naknade, povjerenstva, ‘radne skupine’…, za pojedine i 8000 KM mjesečno”. Upozoravaju da je u pitanju otvoreni pokušaj legalizacije sustavne pljačke proračuna pod krinkom stabilnosti. Umjesto reforme, FUP se sve više pretvara u zatvoreni krug podobnih, što prijeti urušavanju jednog od ključnih stupova sigurnosti FBiH. U pismu se poziva na izmjene Zakona o unutarnjim poslovima i vraćanje procesa izbora glavnih inspektora u ruke stručnih povjerenstava, kao i na transparentnost i ravnopravnu nacionalnu zastupljenost.