Umirovljena slovenska učiteljica i ravnateljica, Alenka Čurin Janžekovič (65), preminula je u Švicarskoj uz pomoć eutanazije za čiju se legalizaciju u Sloveniji zalagala godinama.
– Popila je gorko piće, a zatim uzela još jednu čokoladicu – opisao je Alenkine posljednje trenutke suprug Marijan Janžekovič za Slovenske novice. Alenka je popila smrtonosni koktel barbiturata. Iako se iz Švicarske vratio tužan, Marijan je uvjeren da se tog 13. ožujka u 0.05 sati od Alenke rastao samo fizički.
Svojoj supruzi je obećao da će se zauvijek nastaviti boriti za legalizaciju eutanazije u Sloveniji.
Alenka je rođena 6. srpnja 1957. u Mariboru. Roditelji su brzo nakon rođenja shvatili da nešto nije u redu te joj je kao 12-godišnjoj djevojčici u Klinici za ortopediju na Šalati u Zagrebu postavljena dijagnoza. Bolovala je od nasljedne metaboličke bolesti Morquiov sindrom. Naime, zbog pomanjkanja enzima, njezine kosti i hrskavice pomalo su se raspadale.
– Zbog bolesti rano sam odrasla i mentalno sazrela, na život sam gledala odraslijim očima nego moji vršnjaci – kazala je Alenka 2019. godine za Večernji list. Govorila je kako godinama svakodnevno pije lijekove protiv bolova, a svakih nekoliko godina odlazi na operacije.
Na javnoj raspravi o eutanaziji i pomoći pri samoubojstvu pozvala je političare, liječnike, psihologe, teologe i ostale da joj pomognu ističući da ne želi pomoći samo sebi, nego i drugima.
Alenka je zbog svog apela dobila brojna pisma podrške iz Slovenija, ali i inozemstva. Neki su joj poručivali da to učini sama, a dio njih nije odobravao njezinu želju za legalizaciju eutanazije jer to nije kršćanski.
– Država je odvojena od Crkve koja se tu nema što miješati. Ona zbog toga nije u položaju da govori o tome. No, moja mi država odriče pravo na dostojanstvenu smrt pa moram u Švicarsku – odgovarala je Alenka.
Cijeli postupak eutanazije u Švicarskoj okvirno stoji oko 10.790 franaka, a uvjeti su neizlječiva bolest u terminalnoj fazi ili bolest koja se pogoršava i neizostavno vodi u smrt. Mogu se prijaviti i oni koje trpe neizdržive bolove koji se ne mogu olakšati i oni s trajnim invaliditetom. Također, ljudi koji su relativno zdravi, a koji u starosti više ne vidi smisao života. Eutanazija je u Europi legalna u Švicarskoj, Belgiji, Španjolskoj i Nizozemskoj