Građanska inicijativa “Zaštitimo izvore Mandeka Livno” podnijela krivičnu prijavu protiv ministrice gospodarstva Dijane Puzigaće, uposlenika Mate Šiška, te svih onih osoba koje su na bilo kojih način bile uključene u dodjelu koncesije za istraživanje i eksploataciju mineralne sirovine u industrijske svrhe firmi Lara natural, a što je dovelo do ugrožavanja glavnih izvorišta pitke vode.
Devet mjeseci nakon priče u Žurnalu, Kantonalnom tužilaštvu u Livnu upućene su krivične prijave protiv svih osoba koje su na bilo koji način bile uključene u dodjelu koncesije za istraživanje i eksploataciju mineralne sirovine u industrijske svrhe firmi Lara natural.
Dodjela ove koncesije za crpljenje podzemnih mineralnih voda u industrijske svrhe, tvrde mještani livanjskih sela u podnožju Tušnice, već godinama ugrožavaju izvorišta pitke vode. Oni sumnjaju da sve ima veze sa rudnikom mrkog uglja Tušnica koji je bogat uraom, a o čemu je Žurnal pisao još u rujnu prošle godine.
Iz Tužilaštva u Livnu su za Žurnal potvrdili da su krivičnom prijavom obuhvaćeni aktuelna ministrica gospodarstva Dijana Puzigaća, bivši ministar Miloš Bauk, službenik istog ministarstva Mate Šiško, te direktor i jedan od osnivača firme Lara-natural d.o.o. Livno Josip Sužanj i još nekoliko nepoznatih osoba, a zbog sumnje da su počinili krivično djelo zloupotrebe položaja.
Prijavu je uputila Građanska inicijativa „Zaštitimo izvore Mandeka Livno“.
„Nakon toga 13.6.2023.godine, isti sadržaj krivične prijave dostavilo nam je i Federalno tužilaštvo F BiH, koju prijavu je također grupa građana proslijedila njima“, kažu iz Tužilaštva, dodavši da se ova prijava nalazi u radu.
Prva koncesija je, podsjetimo, dodijeljena 2006. firmi Dže-Co, vlasništvo Branka Džeke, da bi nekoliko godina nakon toga sve prešlo u ruke firme Lara-natural iz Livna. Osnivači ove firme su, prema podacima s interneta, Stipo Marelja, Josip Sužanj i Achaz Von Oertzen.
Firma Dže-Co istraživanje je mogla obavljati na lokalitetu Poljana, ali se lokacija sa promjenom investitora premjestila na Krivića vrtli i to između tri glavna izvorišta iz kojeg su se mještani nekoliko sela snabdijevali vodom.
Osim mještana na valjanost ugovora i mijenjanje lokacije koncesije upozorilo je i Javno pravobranilaštvo u Livnu. Oni su u dokumentu od 6. prosinca 2021. dali negativno mišljenje na prijedlog aneksa ugovora o koncesiji sa Lara natural, navodeći da smatraju da bi zaključivanje ovog ugovora, na predloženi način, moglo imati štetne posljedice po imovinu HBŽ.
Radno tijelo Vlade utvrdilo je veliki broj nepravilnosti u izvještaju od 17. lipnja 2021. i ustanovili su da prijenos koncesije iz 2018. nije pravno moguć i da ugovor ne sadrži bitne elemente poput odredbe o prijenosu koncesije, uvjetima o produženju roka i slično. Istovremeno su podsjetili i na prijedlog Povjerenstva za koncesiju upućenog Vladi da se „prilikom odobravanja koncesijskog ugovora vodi računa o eventualnoj ugroženosti opskrbljivanja vodom lokalnog stanovništva i da se odobre količine vode za eksploataciju koje neće ugrožavati vodoopskrbu iz postojećeg vodovoda koji je u blizini planirane eksploatacije bušotine“.
Uprkos svemu navedenom, Vlada naknadno mijenja mišljenje i daje suglasnost, a do zaključenja aneksa između Ministarstva gospodarstva, na čelu s ministricom Dijanom Puzigaća, i firme Lara natural dolazi 20. svibnja 2019 godine. U međuvremenu, Lara natural podnosi zahtjev za odobrenje detaljnih istraživanja što im je, također, odobreno.
U Žurnal je u posjedu svih ovih dokumenata od kojih smo neke ranije objavljivali.
Dva puta smo se pismeno obraćali Ministarstvu gospodarstva, ali naše upite uporno ignoriraju.